Inca doua formatii au obtinut calificarea pentru Campionatul European de fotbal, de anul viitor. Selecţionatele Angliei şi Ungariei s-au calificat la EURO 2024, după rezultatele obţinute marţi seara în preliminarii.

Anglia a învins Italia cu 3-1, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Gianluca Scamacca (15). Naţionala Albionului a egalat înainte de pauză prin Harry Kane (32 – penalty) si s-a desprins după pauză, graţie reuşitelor semnate de Marcus Rashford (57) şi Kane (77).

Ungaria a obţinut, cu mari emotii, un punct în Lituania, 2-2, suficient pentru a obtine calificarea. Balticii au avut 2-0 la pauză, dar Dominik Szoboszlai (67 – penalty) şi Barnabas Varga (82) au marcat golurile care au asigurat biletul pentru EURO 2024.