Naționala de fotbal a Austriei a obținut biletele pentru turneul final al Campionatului European de fotbal, competiție care va avea loc anul viitor, în Germania. Austriecii s-au impus, scor 1-0, pe terenul Azerbaijanului și nu mai pot fi prinși de Suedia, una dintre marile dezamăgiri din aceste preliminarii.

Unicul gol al disputei a fost marcat de Marcel Sabitzer, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henț în careu, în minutul 48.

După gol, austriecii au controlat partida, dar calificarea s-a obținut cu mari emoții, după ce gazdele au avut o oportunitate uriașă în prelungiri, când Toral Bayramov a trimis mingea în bară, din mijlocul careului austriac.

Austria este a opta echipă calificată, după țara gazdă, Germania, Belgia, Franța, Scoția, Portugalia, Spania și Turcia.