Acasă FOTBAL Belarus, mână de ajutor pentru România

Belarus, mână de ajutor pentru România

Partida dintre Elveția și Belarus s-a încheiat cu un șocant 3-3, iar România poate deveni lider al grupei I

49
0

Surpriză de proporții în Elveția, acolo unde naționala statului Belarus a încheiat la egalitate, scor 3-3, partida contând pentru runda a opta din cadrul preliminariilor pentru Campionatului European.

Deși gazdele au condus la pauză, prin golul marcat de Xherdan Shaqiri (28) și au dominat copios disputa, bielorușii și-au văzut de defensivă și contratacuri, reușind să profite de spațiile imense din defensiva helvetă, mai alse după ce Maks Ebong a egalat, în minutul 61.

Denis Polyakov (69) și Dmitri Antilevski (84) au dus scorul la un neverosimil 1-3, elvețienii reușind doar să salveze un punct prin golurile marcate de Manuel Akanji 989) și Zeki Amdouni (90).

Ca urmare a remizei de la St. Gallen, România poate urca pe primul loc în grupă, cu condiția să se impună în fața minusculei naționale din Andorra.