Echipa braziliană Fluminense a învins cu 2-1 după prelungiri formația argentiniană Boca Juniors în finala Cupei Libertadores, grație golului marcat de John Kennedy în minutul 99. Partida a avut loc pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Brazilienii au deschis scorul prin atacantul argentinian German Cano, în minutul 36, dar în repriza a doua Boca a egalat prin fundaşul peruan Luis Advincula, în minutul 72. Intrat după pauză, atacantul brazilian John Kennedy a marcat golul victoriei în prelungiri din pasa conaționalului Keno, cel care a furnizat pasele decisive la ambele goluri ale echipei sale.

Marcatorul decisiv, John Kennedy Batista de Souza, a intrat în istorie după ce a marcat în toate fazele competiției și a primit și cartonașul roșu în finală, pentru că a celebrat cu fanii reușita de 2-1.

A fost primul titlu în Libertadores pentru echipa antrenată de Fernando Diniz, care este și antrenor interimar al naționalei Braziliei. Fluminense a mai jucat o finală de Copa Libertadores în 2008, când a fost învinsă de Liga Deportivo Universitario de Quito.

Boca a intrat și ea în istorie, cu un record inedit. Formația argentiniană a reușit șapte remize consecutive în fazele eliminatorii, aici fiind inclusă și finala. Boca a remizet de câte două ori cu NAcional Montevideo, Racing Club și Palmeiras, reușind să se califice, de fiecare dată, la loviturile de departajare.