Selecţionata de fotbal Under-19 a României a fost învinsă de echipa Turciei cu scorul de 4-1 (3-1), marţi, la Manavgat (Turcia), în ultimul său meci din Grupa a 9-a a preliminariilor Campionatului European de juniori din 2022.

Partida nu a avut nicio miză reală, ambele echipe fiind deja calificate în turul de elită, însă, conta ca un test important, în condițiile în care celelalte naționale prezente la turneul de calificare nu au reprezentant niște adversari serioși.

Tricolorii au deschis scorul prin Alexandru Pantea (7), dintr-un penalty însă turcii au revenit pe tabelă și au închis practic meciul până la pauză prin reușitele lui Botond Gergely (autogol, 29), Suleyman Cebeci (35) şi Polat Yaldir (44). Ahmetcan Kaplan a închis scorul în minutul 83.

În primele sale partide, România a învins Letonia cu 1-0 şi San Marino cu 5-0.

Câştigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde şi cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la turul de elită, ultima rundă dinaintea Campionatului European. Turneul final, la care participă 8 selecţionate, va avea loc în iulie-august 2022, în Slovacia.

ROMÂNIA: Alexandru Borbei – Alexandru Pantea, Botond Gergely (Cristian Ignat, 46), Andrei Coubiş, Bogdan Lazăr (Costin Amzăr, 27) – Dan Sîrbu (căpitan), Andrei Pandele – Albert Hofman (Doru Andrei, 46), Răzvan Tănasă (George Negoescu, 69), Ştefan Bodişteanu – Cătălin Burnete (Andreas Chiriţoiu, 57). Antrenor: Adrian Văsâi.

credit foto: frf.ro

Articolul precedentBulls i-au spulberat pe Lakers, Suns pun presiune pe Golden State