Acasă HOCHEI Alex Ovechkin, la 70 de lungimi de Wayne Gretzky

Alex Ovechkin, la 70 de lungimi de Wayne Gretzky

Rusul pare predestinat să intre în istoria NHL ca cel mai bun marcator din toate timpurile

41
0

Rusul Alex Ovecikin a marcat al 824-lea său gol în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă, în partida câştigată în deplasare, de Washington Capitals cu scorul de 6-4, în faţa formaţiei New Jersey Devils. Centrul ocupă acum locul secund în ierarhia all-time a marcatorilor din NHL, după legendarul hocheist canadian Wayne Gretzky (894 de goluri).

Căpitanul echipei din capitala SUA a oferit şi un assist în meciul care a avut loc marţi seară la Prudential Center din Newark (New Jersey). El a fost autorul ultimului gol al echipei sale, cu un minut şi 35 de secunde înainte de finalul reprizei a treia. El a reușit două goluri și cinci pase decisive în primele șase meciuri ale sezonului, dar Capitals au un start foarte slab de an, cu trei înfrângeri în ultimele patru meciuri.

Washington ocupă în prezent penultima poziţie (15) în clasamentul Conferinţei de Est a NHL.

Articolul precedentArcada Galați încă speră la Liga Campionilor
Articolul următorBara, Mitu și Todoni, în primele opt la Heraklion! Bejenaru, sfert-finalistă la Sharm Elsheikh