Jucătoarea români de tenis de masă Andrea Dragoman și-a trecut în palmares a doua medalie la Campionatul European de Tineret care s-a desfășurat la Spa, în Belgia. După ce a devenit campioană la dublu mixt, Dragoman a trebuit să se mulțumească doar cu medalia de bronz în proba de simplu, oricum o performanță senzațională, în condițiile în care mult mai titrații săi coechipieri nu au reușit să depășească faza sferturilor de finală.

În partida cu rusoaica Mariia Tailakova, Dragoman a dat tot ce a putut penru o calificare în finală, însă eforturile din zilele anterioare s-au simțit, iar partida s-a încheiat cu un eșec. Românca a deschis scorul, câștigând primul set, și și-a vândut apoi scump pielea, setul 5 fiind de-a dreptul electrizant. Din păcate, Tailakova l-a câștigat cu 18-16 și s-a calificat în finală.

Prin bronzul cucerit de Dragoman, România se întoarce de la acest European cu două medalii, o zestre neașteptat de subțire în condițiile în care în absolut toate probele a avut un reprezentant între primii doi favoriți.

Articolul precedentRomânia U19 s-a calificat la Turneul de Elită
Articolul următorTecău și Krawietz au pierdut primul meci la Turneul Campionilor