Formația de handbal feminin SCM Gloria Buzău a ratat calificarea în grupele EHF European League, după ce a terminat la egalitate cu echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, 26-26 (14-11), în manşa secundă a turului al treilea preliminar. Pentru a se califica, Gloria avea nevoie de un succes la minimum patru goluri diferență, după ce a fost învinsă în Norvegia cu 31-27 (16-15).

În partida de la Buzău, Gloria a condus cu 14-11 la pauză, iar în repriza secundă a avut alte oportunități de a se desprinde, dar în final oaspetele au preluat inițiativa și au salvat partida.

Pentru echipa antrenată de Aurelian Roşca au marcat Andra Liviana Moroianu 4 goluri, Natalia Vasilevskaia 4, Andreea Rotaru 4, Bianca Harabagiu 3, Alina Ilie 3, Marija Petrovic 3, Mădălina Zamfirescu 1, Alexandra Subţirică Iovănescu 1, Abigail Vălean 1, Alina Czeczi 2.

credit foto: facebook.com/gloriabuzauhandbal
Articolul precedentMcDavid, puncte în al 17-lea meci consecutiv, iar Oilers se distanțează în Vest