Acasă TENIS Miriam Bulgaru a părăsit Transylvania Open

Miriam Bulgaru a părăsit Transylvania Open

27
0

Jucătoarea română de tenis Miriam Bulgaru a părăsit turneul WTA250 de la CLuj-Napoca, după ce a fost învinsă de spaniola Rebeka Masarova, cu 3-6, 7-6 (10/8), 6-0, miercuri seara, în optimile de finală.

Bulgaru (25 ani, 208 WTA), beneficiara unui wild card, a servit pentru meci, la capătul unui set secund de senzație, dar s-a înclinat după două ore şi 39 de minute în faţa favoritei numărul patru (24 ani, 67 WTA).

Partida a fost una extrem de spectaculoasă, cu românca protagonistă a unei reveniri de senzație în actul secund. Bulgaru a fost condusă cu 5-0, dar a câștigat apoi şase ghemuri consecutive. În game-ul 12, românca a salvat trei mingi de set şi apoi a servit pentru meci, dar nu a reuşit să încheie conturile şi s-a ajuns în tiebreak. Bulgaru a anulat alte cinci mingi de set, dar a cedat în cele din urmă cu 8-10.

Setul decisiv a fost o formalitate pentru Masarova, care s-a impus cu 6-0.

Pentru calificarea în optimi, Bulgaru s-a ales cu un cec de 4.220 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În sferturi, Masarova va juca împotriva câştigătoarei dintre Ana Bogdan şi cehoaica Nikola Bartunkova.

Altfel, în turneul de dublu, Monica Niculescu şi germanca Anna-Lena Friedsam, favoritele numărul patru, au trecut în sferturi de cuplul Irina Bara/Jaqueline Cristian, cu 6-4, 6-1, în 64 de minute. Învingătoarele şi-au asigurat un cec de 4.020 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta câştigătoarele din meciul Leolia Jeanjean (Franţa)/Valeria Strahova (Ucraina) – Anna Bondar (Ungaria)/Kimberly Zimmermann (Belgia).

sursa foto: facebook.com/transylvaniaopen

Articolul precedentCSO Voluntari, calificare facilă în turul secund din Challenge Cup